Chystání svatby 1.

foto-z naší svatby


Jste zasnoubení, chystáte svatbu, ale nevíte kde a čím začít? Tak jste tady správně.

Jelikož jsem svatbu už měla, a zařizovala, tak vím co je a není potřeba. Vím, co je důležité a co méně. A jelikož mě téma svatba baví, tak jsem se rozhodla napsat další, trošku podrobnější článek. Ten předešlý, najdete zde. 


1) PRVNÍM KROKEM JE SI TŘEBA URČIT DATUM VAŠÍ SVATBY

Ono se říká, že by svatba měla být do roka a do dne od zasnoubení, ale víte co je nejdůležitější? To kdy vy sami chcete mít Váš den D. Nejčastěji se svatby konají v sobotu, ale není to pravidlem. Jen je to jednodušší asi pro všechny, jelikož vaši kamarádi, rodina, známí si nemusí zařizovat v práci volno, a tak by se nemuselo stát, že půlka z pozvaných nebude moct dorazit. 

2) DRUHÝM KROKEM JE SI STANOVIT SVATEBNÍ ROZPOČET

Ono se to možná nezdá tak důležité, ale vězte, že je. Jelikož svatba není ta nejlevnější část vašeho života, tak proto je důležité všechno promyslet. Započítejte sem poplatek za obřad, správní poplatek na matrice, svatební hostinu, snubní prsteny, svatební oznámení, svatební dort a koláčky, kytici pro nevěstu a maminky, svatební šaty, vizážistku, kadeřnici, oblek, kapelu, fotografa, kameramana, boty pro nevěstu a ženicha.

3) SESTAVTE SI SEZNAM HOSTŮ, KTERÉ CHCETE MÍT NA VAŠÍ SVATBĚ

Pro někoho se to nemusí zdát až tak důležité, že je to vlastně jedno, ale opak je pravdou. Od toho se odvíjí totiž další věci. 

4) ZAREZERVUJTE SI MÍSTO SVATEBNÍ HOSTINY

Po tento bod právě potřebujete vědět seznam hostů, protože podle počtu lidí vybíráte restauraci pro hostinu. Cca do 50 lidí většinou nebudete mít problém sehnat místo, jelikož se vlezete skoro do každé hezké restaurace či místa. Ale jakmile se seznam hostů zvětšuje od 60-120, tak problém nastat může. 

Dle mého je hodně důležité si projít více restaurací, i když se vám zalíbí ta první, tak běžte do té druhé, třetí... klidně i šesté. Zkuste si zhruba rozvrhnout jen tak v mysli, jak by to tam mohlo vypadat. 

Dle mého názoru je lepší, pokud chcete mít kapelu, když je ve stejné místnosti, jak svatebčané. Ale samozřejmě někdo může preferovat oddělené místnosti. 
To už je na každém. Každopádně asi není úplně nejlepší, když hudba hraje do zdi, a v druhé místnosti svatebčané sedí "potichu". 

Pokud máte hodně nad 100 lidí, tak netuším, jestli se dají sehnat nějaké takové restaurace, abyste se tam moc nemačkali. 
Nebo si můžete pronajat nějaký sál.

Taky vím, že existují i zrekonstruované stodoly, které se na svatbu také hodí. 
Nebo krásná párty venku na zahradě? (Potom samozřejmě jen musíte věřit v to, že nebude pršet:) )

Každopádně rezervaci doporučuji klidně i půl roku dopředu, protože věřte nebo ne, ale je jich hodně obsazených. 

5) ZAREZERVUJTE SI KAPELU

Někdo má na svatbě Dj, někdo kapelu... Pokud chcete kapelu, tak doporučuji zarezervovat tak půl roku dopředu. Nenechávejte to na poslední chvíli, protože byste pak nemuseli vybrat tu dobrou. Některé jsou obsazené také až půl roku dopředu. 

6) TYP OBŘADU + MÍSTO

Záleží co preferujete. Svatba se může konat v kostele, na radnici, na zámku, hradu, či venku. Vlastně kdekoli, i pod vodou :)

Jen si najděte místo, které se vám oběma líbí, a pokud budete mít štěstí, tak bude zrovna volné. Tím pádem rovnou řeknete datum i čas vašeho dne. 

7) OBJEDNEJTE SI FOTOGRAFA ČI KAMERAMANA

Většinou se vybírá z vašeho okolí, abyste pak nemuseli platit navíc cestu. Ale pokud máte nějakého oblíbeného z jiného kraje, tak většinou ani s tím není problém. 

Pokud chcete mít svůj den i na videu, tak buď oslovte nějakou firmu, která se tímto zabývá, nebo i na internetu najdete samotné kameramany. 

8) ZAREZERVUJTE SI SVATEBNÍ ŠATY 

Někdo si šaty půjčuje, někdo kupuje, To nechám na Vás. Za mě doporučuji šaty půjčit, jelikož když si je koupíte, stejně už v nich nikam nepůjdete, jen se vám budou "válet" ve skříni. 

Asi nejde říct, jak moc dopředu je dobré si vybírat šaty. Ono taky záleží odkud jste. Pokud máte ve městě jeden salon, a široko daleko žádný jiný není, tak si je klidně běžte zamluvit i dýl než půl roku dopředu. Ale pokud jste ve velkém městě, kde je salonů víc, tak stačí tak 3 měsíce. (Já si jedny zamluvila cca půl roku dopředu, a pak jsem si je stejně změnila na jiné cca 2 měsíce před svatbou)

Většinou salony mají opravdu široký výběr šatů. Takže místo toho, že se bojíte, že si žádné nevyberete, budete mít opačný problém :)

9) KADEŘNICE A KOSMETIČKA

Pokud se nechcete malovat a česat sami, tak si vyberte nějakou kosmetičku a kadeřnici. Domluvte si hlavně i termíny zkoušek.

10) BUDEŠ MŮJ SVĚDEK ?

Teď je potřeba někomu říct o tuhle milou věc. Ono to nemusíte říkat půl roku dopředu, na druhou stranu svědci vám mohou pomáhat se zařizováním svatby. Měli by to vědět mezi prvníma.

11) SNUBNÍ PRSTENY

Tady hodně záleží jaké byste chtěli. Pokud máte jasnou představu a víte přesně co se vám líbí, a je to ve zlatnictví nebo na internetu běžně k dostání, tak to stačí řešit například 2 měsíce před svatbou. Na druhou stranu to doporučuji řešit dřív, jelikož pokud vybíráte snubní prsteny z internetu, tak si je nemůžete vyzkoušet, tudíž je riziko, že si je budete muset někde zmenšit či zvětšit. Ale pokud kupujete prsteny v kamenném zlatnictví, tak to není problém hned. 

Ale samozřejmě se mohou dělat i na zakázku, což je lepší, že si můžete prsteny sami navrhnout a to potom trvá déle.

Takže jak říkám, záleží hodně na tom, jaké budete chtít:)

12) VAŠE BARVA

Ono se to tak většinou dělá, že si nevěsta s ženichem sladí svoji svatbu do nějaké barvy, může to být jen barva hostiny, nebo také kytek, kytek na auto, kravaty, či jiných doplňků. Takže než začnete cokoli řešit a kupovat jako doplňky, tak si zvolte vaši barvu nebo dvě.

13) SVATEBNÍ OZNÁMENÍ + POZVÁNÍ KE STOLU

Je čas si vytvořit nebo si nechat udělat svatební oznámení + pozvánku ke stolu. Ladila bych to už do vaši svatební barvy.

Je osobnější, když si ho vytvoříte nebo alespoň načrtnete dle vašich představ. Je lepší, když v tom je kus každého z vás.

Posílá se to většinou cca 2 měsíce před svatbou, ale klidně můžete dřív, abyste věděli, že opravdu všichni dorazí.

14) JMENOVKY NA STŮL

Vím, že se tohle ne všem líbí, ale za mě určitě ano. Není nic horšího, než když svatebčané vkročí do sálu- restaurace, a teď neví, co dělat, kam si sednout, jestli si sednout, aby někomu nezasedli místo... vznikne chaos, a vězte, že ženich a nevěsta tohle řešit v jejich den nechtějí. Takže doporučuji udělat nějaké milé, hezké jmenovky.

15) SVATEBNÍ DORT A CUKROVÍ A KVĚTINY

Nastal čas na cukroví a dort. Stačí najít šikovnou cukrářku. Cukroví s dortem stačí řešit klidně 3 týdny - 1 měsíc před vaším dnem.

I květiny stačí řešit cca měsíc před svatbou. Vyberete květiny pro nevěstu, kvítko na oblek pro ženicha, dále něco pro maminky + svědky. Určitě budete chtít i květiny na svatební stůl. Pokud zdobíte auta, tak nezapomeňte i tam výzdobu z květin.

16) DOPRAVA + UBYTOVÁNÍ

Pokud k vám na svatbu jdou kamarádi či rodina, která bude potřebovat někde přespat, tak zkuste zařídit ubytování v blízkosti hostiny. A pro zbytek zařiďte nějakou dopravu. Není moc příjemné, kdyby pak museli hledat číslo na nějakého taxíka.

17) SVATEBNÍ NEHTY

Pokud chcete mít ve svůj krásný den krásné i své nehty, tak se zkuste objednat i na modeláž nehtů. Většinou se chodí tak 1 až dva dny před vaší svatbou.

18) SVATEBNÍ MENU

Klasickou svíčkovou? či něco originálnšjšího? To je na Vás. Hlavně počítejte s tím, že přes den není moc času na jídlo, že budete lehce nervózní. Takže naplánujte takové jídlo, které máte oba rádi. Většinou se dává předkrm, polévka a hlavní chod. Jako dezert je potom podávám vámi rozkrojený dort.

Pokud ale máte raut brzy po obědě, tak klidně předkrm vynechejte. Mějte na paměti, že na stole budou různé svatební koláčky, zákusky, ovoce a že by mohlo hodně jídla zůstat.

Tím se dostávám k rautu. Dle mého názoru je lepší udělat raut, než stejnou večeři pro všechny. Takhle si každý vezme co chce, a kdy chce. Nikdo nikoho nenutí.

Doporučuji dát více druhů jídla po menších porcích, jelikož každému chutná něco jiného.

Ale v restauraci vám hodně napoví člověk, který to s vámi bude řešit. Měl by vám napočítat kolik všeho bude potřeba podle počtu hostů.

Menu se řeší cca 2-3 týdny před vaším dnem.

19) PLÁN DNE D

Zkuste si projít s někým (nejlépe třeba jedním svědkem) hrubý plán dne. Co se kdy a kde bude dít, jak byste chtěli, aby to probíhalo a tak. Vy na to čas totiž mít nebudete. Tyhle záležitosti musíte svěřit nějaké osobě.

Také fotograf a i kameraman budou chtít znát co se v dalších minutách bude dít, aby věděli, jak to mají vyfotit.
Ale nejspíš všechno neproběhne úplně přesně podle plánu. Takový je prostě život, a i když si myslíte, že všechno je ideálně naplánované, tak vězte, že to tak nebude. Svět nejde naplánovat na vteřinu přesně podle vás. Jde jen o to se zbytečně nestresovat. Ale o to, UŽÍT SI VÁŠ DEN.

20) SVATEBNÍ CESTA

Pokud se na nějakou chystáte, a jestli hned po svatbě, tak si ji musíte zařídit ještě před svatbou.

21) ROZLUČKOVÝ VEČÍREK - SVÍCA

Uspořádejte a vymyslete, jak to uděláte. Můžete mít rozdělený, muži zvlášť a ženy zvlášť.

Mně se osobně více líbí varianta obou společně. Pokud totiž máte společné kamarády, jakože asi po pár letech budete mít, tak mi to přijde jako lepší varianta. Ale záleží už na každém.

22) NEZAPOMEŇTE SI VŠECHNO VYZVEDNOUT

Šaty z půjčovny, prstýnky, dekorace, boty....

23) V DEN D ŽENICH VYZVEDÁVÁ...

V den svatby ženich vyzvedne v květinářství květiny pro nevěstu, maminky, svědky, květiny na auto.

foto z naší svatbyJeště musím podotknout, že můžete mít svou svatbu naplánovanou minutu po minutě, ale stejně bude probíhat úplně jinak.Protože život nejde naplánovat. Život se žije.


POSLEDNÍM BODEM K VAŠEMU ŠTĚSTÍ JE ABYSTE SE V DEN VAŠÍ SVATBY NIČÍM NESTRESOVALI, NEROZČILOVALI, ALE UŽILI SI HO PO BOKU VŠECH PŘÍBUZNÝCH,A HLAVNĚ PO BOKU VAŠEHO NASTÁVAJÍCÍHO :)

Milujte se celý život tak moc, jak v den vaší svatby. 

You May Also Like

2 komentářů

  1. wau skvelý článok, určite ked sa budem vydávať niečo takéto záchytné si nájdem :) ale teraz nie su ani financie na našu svadbu, musí rísť tá správny chvíla a moment

    http://teenmumy.blogspot.sk/

    OdpovědětVymazat
  2. Skvělý článek, i když já mám ještě nějakou dobu čas :D Přeci jen mi je 13 xD Ale krásně se to čte.
    GMIRF

    OdpovědětVymazat

Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování. Používá technologii služby Blogger.